O autorze
Coach ACC, psychoterapeuta, prowadzi JestesOK i BiznesCoach
„Wierzę, że każdy ma wiele zasobów, by zmieniać to, co niesatysfakcjonujące. Rozumiem też jakie tkwią w nas mechanizmy obronne, i jak ciężko je przezwyciężyć, lub wykorzystać na naszą korzyść”.

Co sądzicie o współczesnych tendencjach zawierania związku?

Fot. Shutterstock
Gdy mężczyzna ma wiele partnerek, ma powodzenie. Gdy kobieta ma wielu partnerów jest puszczalska. A może inaczej: Kobieta również podąża za swoim pożądaniem, zamiast za kulturowymi normami i oczekiwaniami innych. Ponoć mężczyźni zdradzają 3 razy częściej od kobiet, analogicznie kobiety 3 razy rzadziej, to z kim sypiają Ci mężczyźni?

Model skandynawski
Najpierw niezobowiązujący seks x 3, jeżeli jest fajnie, pierwsza randka. Do niedawna zanim para zaczynała ze sobą sypiać chciała poczuć się ze sobą bezpiecznie i obdarzyć się zaufaniem. Dziś to rozmowa o sobie jest bardziej intymna niż seks.


Bajki
Jesteśmy nauczeni romantycznej miłości z bajek, on na białym koniu zdobywa księżniczkę z wieży. On piękny młody i bogaty, ona nienaruszona, czysta i żyli długo i szczęśliwe. Ale nie nauczono nas co dalej.


Dziś księżniczki same przyjeżdżają i odjeżdżają, a czasem księżniczka przegoni księcia szybszym samochodem.

Mężczyźni i kobiety
Dorosły facet, który unieszczęśliwia kobietę, jest bardziej chłopcem, niż mężczyzną. Polki (w większości) utrzymują KULTUROWY PRZEKAZ, że powinno się o nie zabiegać. Czyli mężczyźni otrzymując czerwone lub żółte światło, nie powinni się od razu poddawać.


Niektóre dziewczyny z klubów są przekonane, że polscy mężczyźni są albo nieśmiali albo już zbyt pijani na kulturalny podryw.

Gdy mężczyzna ma wiele partnerek, ma powodzenie. Gdy kobieta ma wielu partnerów jest puszczalska. A może inaczej: Kobieta również podąża za swoim pożądaniem, zamiast za kulturowymi normami i oczekiwaniami innych.

Zdrady
Ponoć mężczyźni zdradzają 3 razy częściej od kobiet, analogicznie kobiety 3 razy rzadziej, to z kim sypiają Ci mężczyźni? Czyżby kobiety zdradzały, tak samo często jak mężczyźni, ale kłamią nawet w anonimowych ankietach?

Kiedyś żyliśmy w społeczeństwie kolektywnym, gdzie wszyscy są biali, obcokrajowców brak a związki miały być heteroseksualne, baliśmy się inności. Dziś przyzwyczajamy się do inności.

O związkach i rozwodach
KIEDYŚ ludzie się mniej rozwodzili, bo mieli mniejsze możliwości poznać kogoś innego. No i kiedyś kulturowo było to źle widziane. Związek dawał kobietom ekonomiczne i socjalne poczucie bezpieczeństwa.

Dziś żyjemy w czasach w których kobiety nie muszą być wydawane za mąż by mieć dach nad głową, nie muszą rodzić dzieci dlatego, że tego się od nich oczekuje, mogą się rozwieść… Mogą być wolne.
Potrzeba seksualności i potrzeba bliskości w zdrowym związku idą jednym torem. Czasem jesteśmy z osobą, która spełnia tylko jeden aspekt (1. bliskość, zaufanie czy bezpieczeństwo lub 2. pożądanie), przez co bliżej jest do posiadania zarówno kochanki(a) i żony/męża.

Zmiana
Dziś łatwiej wymienić niż naprawić. Bo zmiana jest łatwiejsza, niż naprawa lub próba naprawy. Bo mamy romantyczne wizje te z bajek, bo przecież ktoś czeka „za rogiem” lepszy. Choć prawda jest taka, że nie wiadomo czy lepszy, może wpadniemy z deszczu pod rynnę, ale jest na to sposób: ZMIANA.
Być może w przyszłości standardem będzie posiadanie kilkuletniego związku i zmiany.

Moda
Modny staje się seks w Internecie, kochankę możemy zastąpić seksem wirtualnym lub masturbacją. Pytanie się rodzi: czy w przyszłości ludzie będą się jeszcze dotykać?

Czasem gdy jesteś głodny łatwiej przyjść do Mc Donalda niż ugotować obiad. Czy czasem, gdy masz ochotę na seks, łatwiej i szybciej Ci zajrzeć do Internetu?

Głowa, serce czy seksualność?
GŁOWA: (rozum) on/ona ma to czego oczekuje od partnera, takie a nie inne wartości, umiejętności, przekonania, dobytek, wiedzę… .
SERCE: (chemia) motyle w brzuchu, spać nie można, myśli o partnerze, miękkie kolana… .
SEKSUALNOŚĆ: pożądanie, namiętność bez chęci na związek, bez przyzwolenia na emocje.

A Ty czym się kierujesz?

Zdrowe wskazówki
Małżeństwo to zaspokojenie głodu uczuć na dłużej.
Konflikty i kryzysy w związku są normą, ale ważne jest to jak z nich wychodzimy. Długość związku mierzy się po tym jak rozwiązujemy konflikty.

Dlatego warto popracować nad komunikacją, rozwiązywaniem konfliktów (nie ucieczka, nie wzajemne oskarżanie się, nie walka o to kto ma rację). Podjąć próbę, poszukać wsparcia.

Małżeństwo to zespół, nie liczy się co moje co Twoje, ale co nasze. Zaufanie, jeżeli go zabraknie pojawia się kontrola lub ucieczka. Związek to zbliżanie się i oddalanie. Zbyt duża bliskość oznaczać będzie duszenie się. Zbyt duża odległość oznaczać będzie realizację swoich potrzeb na zewnątrz.

Ten, kto walczy, ma siłę, determinację i odwagę. Walka o związek jest aktem dojrzałości. Szybka zmiana partnera lub porzucenie aktem niedojrzałości emocjonalnej.

Trzy główne fazy związku:
1. NAMIĘTNOŚĆ, najgorętsza, ale szybko się kończy,
2. INTYMNOŚĆ inaczej bliskość, pozytywne uczucia i działania wzmagające
przywiązanie partnerów,
3. ZAANGAŻOWANIE rozwija się powoli, ale na najdłużej wystarcza i może zostać aż do końca. Dziś często zaangażowanie, to wspólny kredyt.

Samotność
- w związku (pierwsze objawy): mimo iż spędzacie czas razem, nie macie ochoty opowiadać sobie o przebiegu dnia, każde zajmuje się swoimi sprawami.
- w tłumie: możemy być otoczeni przez tłum, a mimo to nie mamy w nikim wsparcia, nikt nas prawdziwie nie słucha i nie rozumie.

REASUMUJĄC
Dojrzały związek
daje poczucie wsparcia, bezpieczeństwa, zaufania, akceptacji (także słabości). Daje poczucie pewności, że nie jesteśmy ze sobą wyłącznie ze względu na powierzchowną fascynację, romantyczną miłością z bajki.
Ktoś, kto kocha – nie krzywdzi.
Wycofanie zaangażowania jednej ze stron oznacza rozpad związku, miłości.
Anna Drabek Coach ACC, psychoterapeuta z Wrocławia
Prowadzi sesje w gabinecie i online.
www.JestesOK.pl i www.BiznesCoach.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...