O autorze
Coach ACC, psychoterapeuta, prowadzi JestesOK i BiznesCoach
„Wierzę, że każdy ma wiele zasobów, by zmieniać to, co niesatysfakcjonujące. Rozumiem też jakie tkwią w nas mechanizmy obronne, i jak ciężko je przezwyciężyć, lub wykorzystać na naszą korzyść”.

BÓL STARZENIA SIĘ

Interenet
Żyjemy w kulturze podkreślającej walory młodości i pomijamy często milczeniem wiek podeszły. Tymczasem problemy ludzi starszych nie znikają.

Problemy pojawiające się w tym wieku należą do najtrudniejszych. Nie można stwarzać nadziei na lepszą przyszłość, lecz trzeba iść w kierunku akceptacji nieuchronnego.

PRZEKAZ MEDIÓW - ŚWIATA
Żyjemy w kulturze podkreślającej walory młodości i pomijamy często milczeniem wiek podeszły.

Tymczasem problemy ludzi starszych nie znikają.

W przekazach medialnych częściej umniejszamy ludziom starszym zamiast skupić się na ich wartościach, gdyż ich dłuższe życie dało im życiową mądrość.

Oczywiście w czasach szybkiej zmiany, wymiany starego na nowe, życie kładzie kolejne kłody pod nogi i to właśnie szczególnie osobom starszym. W efekcie częściej czują się staroświeccy i niepotrzebni, a w takiej atmosferze może urodzić się niezadowolenie z siebie, innych, frustracja, gniew. Kiedy zmieszamy to z ogólnym bólem przemijania, i słabnącą kondycją, problemami zdrowotnymi i innymi okazuje się, że trzeba OGROOOMNEJ wewnętrznej motywacji, by być pogodnym i optymistycznym staruszkiem.

Młodsi i starsi często dewaluują starość właśnie przez szybką technikę, żyjemy w czasach kiedy świat zmienia się w galopującym tempie. Kiedyś starsze osoby były bardzo szanowane, przychodziło się do nich jak do mędrców po poradę. Właśnie przez ich życiową mądrość, przez przeżyty czas w którym dużo widzieli, ale i także popełniali błędy, dzięki którym się uczyli i zdobywali doświadczenie.

Nam młodym wygodnie jest patrzeć krótkowzrocznie, ale jest to też normalny proces, małe dzieci skupiają się tylko na otaczającym je świecie, liczy się tu i teraz, to właśnie w procesie dojrzewania uczymy się patrzeć się z perspektywą. Im jesteśmy starsi tym coraz dalej jesteśmy w stanie sięgnąć myślą o konsekwencji naszych działań, a i tak czasem np. wybuchowy lub unikowy charakter sprawia, że niektórzy zachowują się tak jakby nie widzieli konsekwencji swoich poczynań i to dotyczy każdego wieku :-)


W pewnym momencie naszego życia każdy dostrzeże, oznaki starości. Najpierw w lustrze, potem odczuje je fizycznie i w końcu mentalnie np. poprzez narastającą przepaść między nami, a młodymi, którzy uczą się dzięki nowszym technologiom.

Ale właśnie te nowsze technologie, tzw. "szybsze i lepsze czasy" zostały zbudowane na naszych i naszych przodków plecach. I to właśnie dzięki setkom pokoleń, tysiącom lat rozwoju jeszcze p.n.e. przekazywania sobie nauk z ust do ust, czy z piktogramu do pierwszych liter, czy też dzięki wychowywaniu pewniejszych siebie i silniejszych pokoleń.

Dlatego warto pamiętać, co zawdzięczamy osobom starszym, że dłuższe życie daje nam życiową mądrość np. inteligencje emocjonalną. Każdy z nas, jeżeli dożyje, będzie osobą starszą.

Jeżeli będziemy:
1. mieć wewnętrzną akceptację procesów starzenia,
2. dbać o zdrowie,
3. utrzymywać bliskie relację z osobami z innymi, ale w dobrej atmosferze!
4. rozwijać się,
5. lubić siebie samego,
6. rozmawiać i szukać rozwiązań swoich problemów,
wówczas mamy realne szanse na bycie "SZCZĘŚLIWĄ OSOBĄ" w każdym wieku.

Anna Drabek Coach ACC, psychoterapeuta z Wrocławia
Prowadzi sesje w gabinecie i online.
www.JestesOK.pl i www.BiznesCoach.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...